Otelinizin Web Sayfası Çalınırsa Ne Yapmalı

Otel sayfaları üzerinden yapılan dolandırıcılık veya etik dışı işlemler, son yıllarda ortaya çıkan ve gittikçe daha çok sayıda mağduru olan bir sorun. En son şu haber[i] ile geçen hafta ülke gündemine damgasını vurdu. Blog sayfamızda bu sorun ile ilgili başka bir yazı[ii] yazmıştık. Orada biraz daha marka korumaya yönelik önerilerimiz olmuştu. Fakat her geçen gün bu sorun daha ciddi bir hal alıyor ve nitelikli dolandırıcılık suçuna giren durumlar oluyor.

Öncelikle kısaca bir özet yapalım; otelinizin web sitesi gibi görünen sitelere sektörde “yaprak sayfa” deniliyor. Elbette kopya sayfa vb. de denebilir. Bu sayfaların bazı amaçları var ve hepsinin de kötü niyetli veya suç içeren şeyler olduğunu söylemek yanlış olur. Biz prensip olarak otellerin bir adet resmi alan adı olmasını ve başka alan adı olmamasını öneriyoruz. Markanızın korunması ve dijital kimliğinizin denetiminin sizde olması için en doğrusu bu olacaktır.

Yaprak Sayfa Türleri

 1. Sizin satışlarınızı yapan alt acentenin açtığı alan adı ve siteler

  Mesela otelinizin sitesi aysehotel.com ise, www.ayseotelleri.com şeklinde bir alan adı alıp, tasarımında sizin logonuz, renkleriniz ve kurumsal detaylarınızı kullanarak potansiyel ziyaretçilerine “resmi otel sitesiymiş” gibi bir hava verilir. Reklamlar buraya indirildiği için çoğunlukla Google aramaları yapan misafirleriniz bu siteyi görür ve buradan rezervasyon yapar.

  Bu modelde zaman zaman otel yöneticileri bu yaprak sayfanın varlığından haberi olabilir ve ayrı bir satış kanalı olarak görebilir. Zaman zaman da haberi olmaz. Ama satışlar otele iki veya üç alt acente üzerinden mutlaka ulaşır. Misafir mağdur olmaz. Otelin markası ve dijital içeriğinin yönetimi kendisinde olmadığı için yanlış bilgi verme, bilgi kirliliği ve markaya zarar verme riski yüksektir.

 2. Sizinle anlaşmalı çağrı merkezi veya dijital reklam ajansının açtığı site ve aldığı alan adları

  Doğrudan satışlarınızı artırmak için bir reklam ajansı veya çağrı merkezi firması ile anlaşmış olabilirsiniz. Bu firmalar dijital reklam trafiği ile artan talebi satışa dönüştürmeye çalışır. Maalesef otel web sitelerinin çoğu satış odaklı olmaktan uzak, teknik olarak güncel değil ve yüklenme hızları düşük. Bu yüzden bazı durumlarda reklamların satış performansı düşük olur. Bunu çözmek için mobil tasarımı verimli ve hızlı, içeriği satış odaklı siteler tasarlanıp reklam buraya yönlendirilir. Bu çalışmalar çok profesyonel ve satışları olumlu etkileyen çalışmalardır. Öte yandan yukarıda bahsedildiği gibi internette birden fazla alan adınız olması prensipte her zaman olumsuzdur. Önerimiz bu tarz reklam odaklı sayfaların yapılması ama otelinize ait resmi alan adınız altında bir sayfada barındırılmasıdır. Mesela otelinizin resmi web adresi aysehotel.com ise, reklamlar için yapılan sayfa www.aysehotel.com/yazkampanyasi.html olabilir. IATI’de reklam anlaşması olan HWEB’e otelleri için ayrı bir alan adı alıp reklamların buraya indirilmesi uygulaması yoktur. Tüm reklamlar otel resmi sitesine indirilir ve otel resmi sitesinin satış odaklı olması için kod, tasarım ve UX konularında danışmanlık verilir.

 3. Kötü niyetli kopya siteler, hırsızlıklar

  Son aylarda basına yansıyan olayların çoğunluğu maalesef bu başlık altına giriyor. Kötü niyetli kişiler, otelinizin var olan sitesinin kodlarını kopyalayıp başka bir alan adı alır, burada yayınlar ve reklamlar ile trafiği buraya çekerek satış yapar. Buradaki en büyük fark bu satışlar otele gitmez. Tamamen dolandırıcılıktır. Hem misafirleriniz hem siz mağdur olursunuz.

Peki, bu sorunlar nasıl çözülebilir? Bunun için sizlere hem operasyonel hem de hukuki bazı öneriler hazırladık. Bunların hazırlanmasında web tasarım uzmanımız ve avukatımızdan destek aldık.

Neler yapılabilir?

Pratik Çözümler

 1. Otelinizin adına benzer tüm alan adlarını satın alın ve yıllık olarak yenilediğinize emin olun. Mesela otelinizin sitesi aysehotel.com ise,aysehotels.com, ayseotel.com, aysehotel.net, aysehotel.com.tr gibi muhtemel tüm benzer domain adları.
 2. Periyodik kontrol yapın. Sık sık otelinizin adını Google üzerinde aratarak çıkan reklam sonuçlarını inceleyin, bilmediğiniz veya şüpheli görünen sonuçları araştırın. Google her ülke ve dile özel sonuçlar getirir, bu yüzden isearchfrom.com sitesini kullanarak Almanya’dan bir Alman’ın göreceği şekilde (veya diğer ülkelerden) sonuçları da kontrol edin.
 3. Oteliniz adına düzenli marka reklamı yapın veya yaptırın. Bu bir yıllık standart pazarlama harcaması olmalı ve bütçeye girmeli. Detaylı bilgi için önceki yazımızı okuyabilirsiniz. (Notlar kısmında ikinci not)
 4. Web sitenizin sayfa kodlarındaki class ve ID’lerin hash’lenmesini sağlayabilirsiniz. Bu teknik bir konu ve sitenizi yapan firma veya kişi ile görüşmeniz gerekecek. Bu işlem kodlardaki bazı bilgileri gizlediği için sitenizi birisi kopyalarsa düzenlenmesi çok zaman alacak ve kötü niyetli kişiyi caydıracaktır. Evinizde iki yerine beş kilit kullanmak gibi düşünebilirsiniz.
 5. Böyle bir kötü niyetli kopyalama tespit edildiğinde, hukuki sürece başlama dışında ayrıca şunları da yapabilirsiniz;
  1. Resmi otel sayfanızda pop-up ile kısa süreli bilgilendirme yayınlayın (kamuoyuna duyurudur, yasal yollara başvuruldu gibi açıklamalar)
  2. Whois sorgulaması yaparak alan adı satan firmaya ulaşmak. Bu firmaya yaşanan durumu açıklayarak bu alan adının kapatılmasını isteyebilirsiniz. Ama bu işlem garanti değil çünkü kötü niyetli kişiler, alan adı aldığı firma adını saklamış olabilir.
 6. Google’ın marka koruma programını kullanabilir ve oteliniz adına reklam yapacakları kısıtlayabilirsiniz. Bu işlem kesin bir çözüm olsa da zahmetli ve tüm offline-online operatörleriniz adına kayıt gerekeceği için zaman alıcı olabilir. Detaylar için önceki yazımıza bakabilirsiniz.

Hukuki Çözümler

Öncelikle, böyle bir saldırı başınıza gelmesi halinde mutlaka kendi hukuk danışmanınıza başvurunuz. Her olayın kendine özel durumları olabileceği için buradaki hukuki öneriler sadece tavsiye niteliğindedir. Herhangi bir olumlu veya olumsuz sonuç durumunda sorumluluk alamayacağımızı belirtmeliyiz.

Evet, diyelim ki kötü niyetli bir site kopyalanma durumu oluştu. Bu noktaya gelindiğinde artık yasal takip yollarına mutlaka başvurmanız gerekir. Neler yapılabilir?

 1. Telif hakları ihlal edilen otel adına sorumlu kişi, öncelikle Sulh Ceza Hakimliğine başvuruda bulunarak, 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” uyarınca URL adresine erişimin engellenmesi için derhal tedbir kararı aldırmalıdır. Bundan sonraki cezai ve adli süreçte ise;
 2. Cezai süreçte: bu eylemler, duruma ve hakkı ihlal edilen kişilere göre değişebilecek şekilde aynı anda birçok suça vücut verebilir. Telif hakkı sahipleri (yani oteliniz) açısından telif haklarına tecavüz suçu oluşturmakta iken aynı zamanda bilişim sistemleri vasıtasıyla 3. kişileri aldatma kastı ile haksız kazanç durumu söz konusu olduğu için nitelikli dolandırıcılık suçuna da neden olmaktadır. Bu kişilerin kim olduğu bilinmiyorsa tespit edilerek cezalandırılabilmeleri için (nitelikli dolandırıcılık ve telif hakkına tecavüz suçu nedeniyle) Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulması gerekir.
 3. Adli süreçte ise, cezai süreçte bu kişileri tespit ettirdikten sonra telif hakkı sahipleri bu hususta özel yetkili Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne/yoksa Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuruda bulunarak telif haklarına tecavüz nedeniyle uğramış olduğu maddi ve manevi zararlarını talep ederek tazminat davası açabilirler. Ayrıca bu kişilerin telif hakkına tecavüz suretiyle elde etmiş oldukları haksız kazancı da talep edebilirler.

Evet, görüleceği üzere böyle bir olumsuz durum ortaya çıktığında onarımı çok zor olabilmektedir. En doğrusu sürekli takip ve kontrol ile marka güvenliğinizin sağlanmasıdır. Özellikle önleyici adımların faydası çok olacaktır.

Herkese böyle olumsuzlukların olmayacağı başarılı sezonlar dileriz.
[i] http://www.turizmguncel.com/haber/turizmguncel-uyarmisti–bu-seferki-kurban-recai-cakir-oldu-h35028.html

[ii] http://blog.hweb.com/index.php/2018/03/28/markanizin-adi-dolandiricilar-tarafindan-kullaniliyor-olabilir-mi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir