Oteliniz Sesli Aramalar İçin Hazır Mı?

“Antalya’da 5 Yıldızlı Oteller”, “Marmaris’de Butik Pansiyonlar” “En Ucuz Uçak Bileti”, “Bodrum’da Görülecek Yerler”… Aradığımız her ne varsa Google’a yazıp, çıkan sonuçlardan bize uygun olanını seçmeye alışkınız değil mi? Öyleyse, bu alışkanlığımızın çok da uzun zaman geçmeden başka bir forma dönüşebileceği bilgisini sizlere verelim. Gelişen dijital asistan teknolojisi ile teknolojik aletlerimizde yazının yerini sesli aramaların alacağı bir trend geliyor. Aslında Amerika ve Avrupa’da bu trend çoktan başladı bile.

Peki, nedir bu sesli arama?

Apple’ın Siri’si, Amazon’un  Alexa’sı, Google’ın Asistanı, Microsoft’un Cortana’sı ve diğerleri. Sesli komutlarınızı algılayarak, internet üzerinden çeşitli işlemleri yerine getirmek üzere oluşturulan bu yazılımlar sayesinde ellerimiz artık özgür kalıyor. Düşünsenize, bir yandan işlerinizi yaparken bir yandan da dijital asistanınızla konuşarak rezervasyon yapabiliyor, uçak bileti ayırtıyor, internetten ürün satın alabiliyorsunuz. Sadece sesli komut ile istediğiniz müziği dinleyip, güncel haberleri öğreniyor, mesaj gönderiyor ve akıllı aygıtlarınızı kontrol edebiliyorsunuz. Bu cihazlar sayesinde daha kısa zamanda daha çok iş, daha güvenli ve kolayca yapılabiliyor. Yazılımların bazıları Türkiye’ye resmi olarak gelmemiş ya da tam donanımlı Türkçe destekli hali ile çalışmadığı için Türkiye’de popülerliği şimdilik Avrupa ve Amerika’ya oranla az. Ancak popüler olması an meselesi.

Örneğin; İngiltere’de yetişkinlerin %40’ı her gün sesli aramayı kullanıyor ve benzer şekilde hotel aramalarında da sesli arama büyük bir yükselişte görülüyor. Öyle ki bağımsız araştırma şirketi ComScore’a göre 2020’de İngiltere’de aramaların %50’sinin sesle yapılacağı tahmin ediliyor. Bir önceki yıla göre Cortana ile yapılan sesli aramalar da %343 artış göstermiş durumda. Amerika’da da durum farklı değil. Hatta onlar bu teknolojiyi kullanmada bir adım daha ileriye gitmiş. 2017’de, Best Western ve Marriott zincir otellerinin bazı şubelerine, Wynn Las Vegas otelinin ise her bir odasına Amazon’un Echo’su koyulmuş bile.

Bu yazılımlara sahip cihazların fiyatlarına gelince ortalama olarak;

Amazon Alexa Echo    179,99 Euro,

Amazon Alexa Dot        59,99 Euro,

Google Home             129 Dolar,

Apple Home Pod         349 Dolar.

Akıllı telefonlardaki uygulamalar ise ücretsiz olarak indirilip kullanılabiliyor. Android telefonlarda Google Asistan, IOS işletim sistemine sahip telefonlarda Siri, Samsung Galaxy S8 ile birlikte Bixby, Windows 10 için Microsoft Cortana ( hem masaüstü hem de mobil versiyonu ile ancak Türkçe dil desteği henüz bulunmuyor)

Gelelim esas önemli noktaya. Oteller bu cihazları kullanmalı mı? Kullanacaklarsa bu cihazlardan nasıl faydalanabilirler?

Otellerin dijital asistan teknolojisinden iki şekilde faydalanabilmesi mümkün.

1)Bu aygıtlar otel odasına yerleştirilebilir.

Avantajları:

 • Sensörlerle bir odanın dolu olup olmadığı bilgisini edinebilir, boş ise odanın sıcaklığını düşürerek maliyetlerinizi azaltabilirsiniz.
 • Misafirleriniz bu cihazlarda bir profil oluşturarak oda sıcaklığı, alarm gibi bilgilerini girebilirler. Böylece, modern teknoloji ile kişiselleştirilmiş odalarla reklamınızı daha çok yapabilir duruma gelebilirsiniz.

Dezavantajları:

 • Bu cihazlardan bazıları henüz resmi olarak Türkiye’de satışta değil. Olsa bile dil desteği konusunda yetersiz kalabiliyor. Üstelik fiyatlar da yukarıda verdiğimiz gibi biraz yüksek maliyetli.
 • Telaffuz, şive gibi sebeplerle yanıt alınamayabiliyor. Özellikle çocuklarda bu sorunla daha çok karşılaşılıyor.

Sonuç: Henüz panik yapmaya gerek yok. Teknolojinin biraz daha bu cihazları iyileştirmesi, cihazlara olan talebin ve cihazların yaygınlığın artması ve fiyatların daha avantajlı hale gelmesi beklenebilir. Dünya genelinde merakla takip edilen bu konunun siz de takipçisi olun ve özellikle yabancı uyruklu misafirlerinizden gelebilecek dijital asistan taleplerini gelecek trendin alarmı olarak kabul edin.

2)Misafirleriniz size internetten yazarak değil sesli arama ile ulaşmaya çalışabilir.

Avantajları:

 • Aynı gün aramalarda bu durum sizin için bir avantaja çevrilebilir. Örneğin, “Antalya merkezde balkonlu 400TL altı otel” sesli araması, akıllı cihazın konum bilgisi desteği ile misafire en yakın ve talebi karşılayan oteli bildirmesine neden olacaktır. Yeter ki bu bilgilere siz web sitenizde yer verebilmiş olun.
 • Yeni jenerasyon teknolojinin içine doğdu ve şu anda en çok bu teknolojiyi onlar kullanıyor. Dolayısıyla yakın bir gelecekte bu teknolojiyi kullanan kişiler sizin potansiyel müşterileriniz olacaklar.
 • Teknoloji kolaylık sağladığı ölçüde kabul görüyor ve o hızla kitlelere yayılıyor. Elleri özgür bırakması ile hem işleri kolaylaştırması, hem de zamandan tasarruf sağlaması nedeni ile dijital asistanlar yakın zaman içinde herkes tarafından kabul görmeye aday.

Dezavantajları:

 • Google reklamlarınız anahtar kelime bazlı iken, sesli aramaların artması ile yerini daha çok kelimenin bulunacağı cümlelere bırakacak. Soru- cevap şeklinde kullanımı olan bu teknoloji nedeniyle daha kapsamlı ifadeler hatta cümleleri web sitenizde bulundurmanız, reklamlarınızı buna göre planlamanız gerekecek. Ancak bu konu ile ilgili şimdiden hazırlık yapıp gelecek trende yatırım yapabilmeniz mümkün.
  • Öncelikle oteliniz ile ilgili nasıl sorular sorulabileceğini araştırın. Bu sorulara tatmin edici cevaplar oluşturun.
  • Web sitenizde sıkça sorulan sorular bölümü yaratıp hazırladığınız soru ve cevapları bu bölüme ekleyin.
  • Web siteniz için blog sayfası açın ve oluşturduğunuz soruları kapsamlı şekilde yanıtlayan blog yazılarınızı burada yayınlayın.

Son söz olarak, dijital asistan teknolojisi gelişiyor ve misafirlerinizin otelden beklentileri de bu teknolojiye ayak uyduruyor. Yakın gelecekte karşılaşacağımız bu trende hazırlıklı olun ve yeni trend- teknoloji yazılarımızı okumaya devam edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir