Markanızın Adı Dolandırıcılar Tarafından Kullanılıyor Olabilir Mi

5 yıldızlı oteller zinciri ya da küçük bir butik otel işletmesi olmanız hiç fark etmiyor, bu konuda internet çok sayıda örneklerle dolu. Markanızı internet ortamında arattığınızda, resmi web siteniz ve acentelerinizin kendi web siteleri dışında, markanız için oluşturulan yaprak siteler ile karşılaşıyorsanız tehlike alarmlarınız çalıyor demektir.

Üstelik, tehlikeyi sadece hiçbir anlaşmanızın olmadığı, internet üzerinden otel odalarınızı satışa sunan yaprak siteler oluşturmuyor. Aynı zamanda, bilginiz dahilinde olan ve otelinize misafir gönderebildiği için dert etmediğiniz yaprak siteler de bu sezon günü kurtarsa da önümüzdeki sezonlarda başınızı çok ağrıtacak gözüküyor.

Bahsettiğimiz bu durumun markanıza getireceği zararlara geçmeden önce, misafirlerinize sizin web siteniz gibi gösterilen yaprak sitelerin ne olduğunu inceleyelim.

Yaprak site; otelinizin bilgilerini tek bir web sayfasında sunan, başka bir linkin yüklenmesine gereksinim duyulmadığı için hızlı yüklenen, kullanıcıların aradıkları neredeyse her bilgiyi içeren ve sizin resmi web siteniz gibi görünen tek sayfalık sitelerdir. Misafirleriniz sizin resmi web siteniz sanarak rezervasyonlarını bu sitelerden yapabilmektedirler.

Örnek:

Yaprak Site Örneği
Yaprak Site Örneği

Peki, bu yaprak sitelerin otelinize ve misafirlerinize verebileceği zararlar nelerdir?

  • Söz konusu site, sizin resmi web siteniz olmadığı için misafirleriniz dolandırılabilir. Bu konu ile ilgili çok sayıda haber ile karşılaşmışsınızdır.

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2017/07/20/otel-rezervasyonlarinda-buyuk-dolandiricilik

http://turizmguncel.com/haber/oteller-ve-tatilciler-yeni-bir-dolandiricilik-ile-karsi-karsiya-h32308.html

  • Bu oluşumlar otomatik olarak birçok otel web sitesi için yapıldığından güncel bilgilerinizi içermez. Eksik ya da yanlış bilgi yaprak sitelere aktarılabilir. Yanlış bilgilendirmelerle gelen misafirleriniz, memnuniyeti düşen misafirleriniz olmaya adaydır.
  • Marka adınızla oluşturulan yaprak sitelerde başka oteller de önerilebilir ve sizi arayan misafirler başka otellere yönlendirilebilir.
  • Tüm bu çarpık yapılaşmaya rağmen, her şey yolunda gitse bile misafirleriniz sizin web sitenizden değil, yaprak siteden bir sonraki rezervasyonunu yapmaya devam edecektir. Bu durum, ya sizin yaprak sayfa için ekstra komisyon ödemenize ve kazancınızın düşmesine ya da misafirlerinizin ekstra paralar ödeyerek otelinize gelmesine neden olacaktır.

Otel Yönetimi Olarak Ne Yapabilirsiniz?

  • Öncelikle aşağıda verdiğimiz linkten Google’da marka tescilinizi yapmalısınız.

https://services.google.com/inquiry/aw_tmauth

  • İnternette düzenli olarak marka adınızı aratmalı, yaprak site ile karşılaştığınız durumlarda bu sitelere ait reklamların durdurulması için Google’a aşağıdaki linkten şikayetlerinizi bildirmelisiniz.

https://support.google.com/adwords/troubleshooter/4578507

Caydırıcı olmak adına da, markanızın adını kullanan yaprak siteler ile irtibata geçerek Google’a bildirildiklerini ve reklamlarını durdurmak zorunda olduklarını iletebilirsiniz.

  • Marka adınız için Google arama ağında sürekli reklam verebilirsiniz. Arama reklamları yüksek maliyetli olmadığı gibi sizin yokluğunuzu fırsat bilen yaprak sitelerin de önüne geçmenizi sağlar. Ayrıca Google’da otelinizin adını aratan, konaklamaya hazır potansiyel misafirleriniz için ilk görünen seçeneklerden biri olacağınızdan, resmi web sitenizden en karlı şekilde rezervasyonlarınızı almış olursunuz. Eğer dijital pazarlama bütçeniz yoksa, Hweb’in komisyon bazlı dijital reklam hizmetinden de yararlanabilirsiniz.

IATI Hweb’ten marka adına reklam vereceklere küçük bir tüyo, internetten otel arama ve aramaların rezervasyona dönüşümü mobil cihazlarda her geçen gün daha da artıyor. Reklamlarınızı mobilde arttırın ve mobilde ilk sayfa reklamlarına çıkmaya çalışın. Çünkü mobilde insanlar çok büyük oranda sadece ilk sayfa reklamlarına bakıyor. Daha detaylı bilgi için konu ile ilgili http://blog.hweb.com/index.php/2017/11/14/mobilin-karsi-konulamaz-yukselisi/  yazımızı okuyabilir ve her türlü sorunuz için IATI Dijital Pazarlama ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir