Oteller için Facebook Kullanımında 5 Önemli İpucu

Facebook; potansiyel misafirleriniz ile iletişim kurup onları fotoğraf, video ve reklamlarınız aracılığıyla marka elçiniz yapmak konusunda mükemmel bir alandır. Yeter ki sürekli değişip gelişen bu alanı takip edin ve sunduğu olanakları zaman kaybetmeden fırsata dönüştürün. Bu haftaki yazımızda facebookta yaşanan son gelişmeleri de dikkate alarak otel facebook sayfanızda sizi bir adım daha ileriye taşıyacak 5 önemli ipucuna yer vereceğiz.

1. Facebook Algoritma Değişimi ve Bununla Baş Etme Yolları:


Bildiğiniz gibi facebook paylaşılan içeriklerin haber kaynağında görünme sıklığını; içeriğe verilen tepki, yorum ve paylaşım sayısı gibi etkileşim odaklı göstergeler ile belirliyordu. Yani şu ana kadar paylaştığınız her içerik her takipçiniz tarafından haber kaynağında görünmüyordu. Facebook algoritma değişimi ile maalesef bu gösterim oranı daha da aşağı inecek. Çünkü, facebook kuruluş amacına uygun olarak kullanıcıların aile ve arkadaşlarının gönderilerine öncelik vereceğini açıkladı.

Bu algoritma değişimi işletme sayfalarını nasıl etkileyecek?
Facebook aile ve arkadaş paylaşımlarını ön plana çıkaracağı için haber kaynağındaki alanın sınırlı olması nedeni ile işletme sayfalarının gönderilerini daha az gösterecek. Bu nedenle, yakın gelecekte facebook sayfanızın trafiğinin, paylaşım erişiminin ve video izlenme sürelerinizin düştüğünü görebilmeniz mümkün.

Ne yapmalı?
Organik erişimli paylaşımlarınızı (ücretsiz paylaşım), facebook’un datasını kullanarak sizi takip etsin ya da etmesin ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi belirleyerek reklam kampanyalarına dönüştürmelisiniz. Bu şekilde mevcut takipçilerinizin yanında yeni takipçiler de kazanabileceksiniz.

Facebook datasını kullanarak sayfanızı takip etmek isteyen kişileri;
• Demografik (Yaş, cinsiyet)
• Konum (yaşadıkları ya da daha önce gittikleri yerler)
• İlgi alanı (Tatil, otel vb.)
• Davranış (Etkileşim) bazlı hedefleyebiliyorsunuz.

2. İnstagram’ı Facebook’a Bağlayarak Verimliliğinizi Arttırın:


Instagramı facebook aldığı için facebook’un o muazzam kullanıcı datasını instagram için de kullanabiliyorsunuz. Elbette bunun için instagram sayfanızı facebook sayfanızla ilişkilendirmeniz gerekiyor. Bu iki sayfayı birbirine bağlayarak;
Tek Yerden Yönetim: Her iki sosyal medya mecrasının kampanyalarını verimli ve kapsamlı olarak tek seferde hazırlayabilir, raporlayabilir ve yönetebilirsiniz.
Daha Detaylı Hedefleme: İnstagramı facebook arayüzüne bağlayarak, ulaşmak istediğiniz kitle için daha detaylı hedefleme yapabilir ve daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.
Zaman ve Emekten Tasarruf: Facebook ve Instagram reklamlarını tek seferde hazırlayıp her iki platformda paylaşarak zamandan ve sarf edilen emekten tasarruf sağlarsınız.

3. Facebook Canlı Video ve 360 Derece Çekimler İle Etkileşim ve Erişiminizi Çoğaltın:


Facebook, kullanıcılar arasında etkileşim (tıklama, yorum, paylaşım) yaratan gönderimlerin facebook haber kaynağında daha çok gösterimini sağlıyor. En çok etkileşim sağlayan içerik türlerinin başında da canlı videolar geliyor. Canlı videolar, diğer videolardan ortalama altı kat daha fazla etkileşim sağlarken, bu videoların günlük izlenme oranları da geçen yıla oranla 4 kat daha fazla artmış durumdadır.

360 derece çekimler ise otelinizi yaşarmışçasına anlatan bir deneyim sunacağı için etkileşim oranını yükseltmektedir. Otelinizin genel kullanım alanlarının yanında odaların da 360 derece çekimlerinin paylaşımı otel tanıtımınızı yapmanızda büyük avantaj sağlayacaktır.

4. Facebook Messenger Kullanımı İle Misafir İlişkilerinizi Güçlendirin:


Facebook Messenger, günümüzün modern seyahat severlerinin tercih ettiği bir müşteri hizmetleri portalı haline gelmiştir. Çünkü, insanlar aramak ya da mail atmak yerine daha kolay ve hızlı olduğu için mesajlaşmayı tercih etmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre insanların %53’ü diğer alternatifler arasından mesajlaşmayı tercih ettiklerini söylemişlerdir.

5. Facebook Check-in ve Değerlendirmeleri Yapmaları İçin Misafirlerinizi Motive Edin:


Eğer misafiriniz otelinizde kaldığında check-in fonksiyonunu kullanıyorsa sosyal medyadan arkadaşlarına otelinizde kaldığını, otelinizi beğendiğini, hizmetlerinizden memnun olduğunu iletmiş olur ki bu da ücretsiz reklamınızın yapıldığı anlamına gelir.

Facebook değerlendirmeleri; masaüstü kullanıcılarının planladıkları tarihte otelinize rezervasyon yapmalarında etkili olurken, mobil kullanıcılarda ise bu duruma ilave olarak otelinize yakın konumda bulunan potansiyel misafirlerinize ulaşıp anlık satışlar yapmanıza imkan tanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir