2018’in Öne Çıkan 7 Seyahat Trendi

  1. Teknolojinin Kullanımında Artış:

Seyahat sektöründe teknoloji büyük bir hızla gelişmeye devam ederken, teknolojiyi kullanarak seyahat rotası ve otel seçimlerini oluşturanların da sayısı giderek artıyor. Yapay zekâ ve dijital teknoloji; seyahat araştırmalarının, rezervasyon alışkanlıklarının ve seyahat deneyimlerinin yeniden şekillenmesini sağlıyor.

26 ülkeyi ve toplamda 128 milyondan fazla konuk görüşlerini kullanarak oluşturulan bir araştırmaya göre, gezginlerin hemen hemen yarısı sorularına yanıt alabildikleri sürece rezervasyonlarının, gerçek bir insan ya da bilgisayar tarafından yapılmasının onlar için fark etmeyeceğini bildirmişlerdir. Seyahat edenlerin %60’dan fazlası satın almadan önce sanal gerçeklik ön izlemesini deneyebileceklerini, %50’si de konaklama yerleri ve seyahat deneyimleri için kişiselleştirilmiş önerilerin rezervasyon yapmalarında onları cesaretlendirebileceğini dile getirmişlerdir.

Sonuç: Dünya’nın neredeyse her yerinde teknolojiye çok hızlı bir şekilde adaptasyon sağlanıyor. Seyahat araştırmalarının ve rezervasyonlarının yapıldığı yerler online mecralara kayıyor. Misafir ihtiyaçlarını en iyi belirleyen ve ona uygun teknik alt yapı ile online mecrada var olmayı başaranlar 2018 ve sonrasında daha karlı çıkacaklar.

  1. Hayalindeki Tatilleri Gerçeğe Dönüştürme:

Aynı araştırmaya göre 2018 için seyahat severlerin %45’inin ziyaret etmeyi planladığı yerleri içeren bir seyahat listesi var. Üstelik bu grubun % 82’si 2018 senesi içinde bu listeden birkaç seyahat rotasına gitmeyi hedefliyor. Teknolojinin gelişmesi ve sosyal medyada paylaşımların git gide artması daha inanılmaz ve akılda kalıcı tatillere olan ilgiyi arttırıyor.

Listedeki isimlerin neredeyse yarısını dünya harikalarından biri oluştururken, %35’ini yemek kültürü ve mutfağı ile ünlü yerler alıyor. Temalı parklar, özgün kültürel etkinlikleri olan ya da yeni deneyimler edinilebilecek şehirler, uzak, ulaşması zor olan ülkeler diğer ilgi çeken yerleri oluşturuyor.

Sonuç: Otelcilerin özellikle bu ve gelecek sene için hayalleri süsleyecek tatil konseptleri oluşturması ve yaratıcılıklarını kullanması onları rakiplerinin önüne geçirecek konuların başında geliyor. Misafirlerine diğer otellerde pek karşılaşamayacakları yeni deneyimler yaşatmak; yöresel, kültürel özelliklerini ön plana çıkaracak çalışmalar tercih edilme olasılıklarını arttıracaktır.

  1. Retro Akımı:

2018’de yeni deneyimler kadar daha önce gidilen ve çok sevilen destinasyonlar da seyahat severlerin listelerinde yer alıyor. Bu sene gençlik-çocukluk anılarını tazeleyecek seyahatler de yapılması planlanıyor. Araştırmaya göre 18-34 yaş aralığındaki gençlerin %44’ü aileleri ile geçmiş yıllarda gitmiş olduğu yerleri tekrar ziyaret etmeyi istediğini belirtmiş. Dolayısıyla, 2018 yılı içinde nostaljik yer paylaşımlarına sıkça rastlayacağız gibi görünüyor.

Sonuç: CRM ne kadar önemli değil mi? Eğer elimizde geçmiş yıllara dayanan yeterli ve nitelikli CRM datası var ise kullanmanın tam zamanı. Misafirlerinizin geçmiş yıllarda geldikleri tatilleri hatırlatacak anlamlı mailing ya da sms çalışmaları beklediğinizden çok daha fazla misafir katılımı ile olumlu sonuçlar verebilir.

  1. Popüler Kültür:

Dünya parmaklarımızın ucunda. Seyahatlerimize ilham verecek çok sayıda kaynağa sahibiz. Televizyon programları, filmler, spor organizasyonları, sosyal medya rezervasyon yapmamızda son derece etkililer. Yapılan araştırmaya göre gelecek yıl seyahat severlerin hemen hemen %39’u blogların ve youtube videolarının tavsiyelerini, %36’sı televizyonda, filmlerde ve müzik videolarında gördükleri yerleri, %22’si spor organizasyonlarını dikkate alarak seçimlerine yön verecekler.

Sonuç: Bloglarda ve yotube da var olabilmek potansiyel misafirlerinizin size ulaşabilmesi için çok önemli bir kaynak. Youtube kanalı açıp otelinizin cezbedici video paylaşımlarını hazırlamak, blog sayfanızda otelinizin son yeniliklerini, fırsatlarını güncel olarak sunmak iyi bir başlangıç olabilir. Sonrasında bu paylaşımları internet reklamlarıyla desteklediğinizde çok daha fazla bir kitleye ulaşma şansına sahip olabileceksiniz.

  1. Sağlıklı Yaşam Trendi:

Sağlıklı yaşam trendi geçen yıla oranla artan bir ivme ile devam ediyor. Seyahat severlerin %33’ü spa veya bakım içeren gezi programları, %24’ü bisiklet turu, %16’sı koşu maratonları, %22’si su sporları aktiviteleri, %17’si full detox tatili planı yapıyor.

Sonuç: Oteliniz sağlık oteli olmasa dahi sağlıklı yaşamı ön plana çıkaracak menüler hazırlayarak, spor aktivitelerini vurgulayacak pazarlama anlayışı geliştirerek bu kitleye de ulaşmayı sağlayabilir.

  1. Daha Ekonomik Seçimler:

Her yıl bir önceki yıla göre seyahat eden kitle daha bilinçli hale geliyor, özellikle finans konusunda bu bilinç düzeyi daha da yükseliyor. Seyahat edenlerin önemli bir bölümü 2018’de daha ekonomik seçimleri tercih edeceğini belirtiyor. Seyahat edenlerin hemen hemen yarısı eğer yurt dışına gideceklerse döviz kur değişimlerini düşünerek plan yapıyor.

Sonuç: Özellikle yurt dışı misafirlerin tatil tercihlerinde ekonomik bir seçim olabiliriz. Bu kozu doğru kullanmak tercih sebebi olmanızı sağlayabilir. Örneğin, otel rezervasyonu ile uçak biletini tek seferde alabileceği avantajlı rezervasyon motoru çözümleri misafirlerinize artı bir değer oluşturacaktır.

  1. Dostlarla Tatil Planları:

2018’de kalabalık bir grupla tatile çıkma planı içinde olanlar 2017’ye kıyasla %21’den %25’e çıkmış görünüyor. Bunun nedeni, yapılan araştırmaya göre 2018’in seyahat severler için yeni deneyimler edinme ve yeni anılar biriktirme yılı olması. Arkadaşlarla tatil kaçamağı yapmak; rutinden kaçış, stresi azaltma, arkadaşlarla bağlantı kurma için bulunmaz fırsat olarak görülüyor. Üstelik büyük gruplarla tatil organizasyonun yapılabileceği otelleri bulmak artık internet vasıtasıyla çok kolay ve seyahat edenlerin %42’si arkadaşlarıyla tatil yapmanın çok daha ekonomik olduğu görüşünde.

Sonuç: Geçmiş tecrübeleriniz kalabalık grupların ihtiyaçlarını belirlemenizde ve varsa eksiklerinizi tamamlamanızda yol gösterici olacaktır. Ama bununla birlikte kalabalık grupları otelinize çekebileceğiniz aktivite ve etkinliklere ağırlık vermeli ve bunun duyurusunu gerek sosyal medya gerekse reklam ile ilgili kitleye ulaştırmalısınız.

Kaynak: https://news.booking.com/eight-travel-predictions-for-2018-as-revealed-by-bookingdotcom

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir