Bitcoin, Blockchain ve Oteller

Bitcoin ve benzeri para birimleri ayrıca blockchain hakkında çok şeyler duymaya devam ediyoruz. Genelde gündemde Bitcoin üzerinden haberler dolaşıyor ve bu teknolojinin sadece para birimi düzeyinde olduğu algısını yaratıyor. Oysa ki öyle değil, üstelik oteller için ileride hem rezervasyon giderlerini azaltacağı hem de misafirleri ile doğrudan yapacağı işlemleri daha hızlı ve güvenli yapacağı bir platform olma sinyallerini veriyor. Henüz gelişme aşamasında olsa da çoktan Maersk Lojistik ve TUI Group, blockchain temeline dayalı çözümleri test etmeye başladı.

Blockchain Nedir?

Blockchain kısaca bir tür dijital kasa defteridir diyebiliriz. Bir veritabanı dosyası şeklindedir ve en büyük özelliği içeriğinin güncellendikten sonra değiştirilemiyor oluşudur. Yani kasa defterine bir satır yazdığınızda ne mürekkebi silebiliyorsunuz, ne de sayfayı yırtabiliyorsunuz. Blockchain kendi başına bir platform, para birimi değil. Herkesin konuştuğu Bitcoin, Etherium gibi para birimleri de bu altyapı ile el değiştiriyor. Her girilen bilgi yeni bir veri bloğu içinde oluyor ve bu şekilde birbirine eklenerek devam ediyor. Hastane kayıtları, üretilen gıdaların takibi, oy kullanma, üye-müşteri-abone listeleri ve benzeri verilerin saklanması ve taşınması için şimdiden çok tartışılan bir platform oldu.

Avantajları Neler?

  1. Şifreleme sistemleri ile korunur.
  2. Bir otoriteye bağlı değildir, bir adreste veya belli bilgisayarlarda saklanmaz. Herkesin bilgisayarında saklanabilir. Mesela blockchain altyapısını kullanan Bitcoin’in milyonlarca kopyası Dünya üzerindeki bilgisayarlara yayılmıştır, her açıldığında diğer kopyalarla senkronize olur. Bu şekilde; tek bir “hacklenecek” ana bilgisayar olmadığı için bir hacker bir dosyayı kırması söz konusu olsa bile herkeste birer kopyası olmasından dolayı o kadar da yedeği olacaktır, bir zarar veremeyecektir. Yine aynı sebepten ötürü tek bir otoritenin olması durumunda ortaya çıkacak maliyet de yoktur, donanım ve bakım giderleri dışında kullanımı ücretsizdir.
  3. En önemlisi – geriye dönük bilgi değişikliği veya silme mümkün değil. Bu şu demek; her yeni versiyon, önceki versiyonlardaki değişikikleri yapan kişi/bilgisayar bilgileri ile sakladığı için geriye dönük eşsiz ve %100 güvenilirdir.
  4. Varolan bilgi bankaları bulutta bile olsa bir merkezde saklanıp gönderildiği için bakım, arıza ve benzeri durumlarda bu bilgi bankasına erişim kopar. Oysa blockchain kullanılan platformlarda sizin başvurduğunuz ekran, ihtiyacınız olan dosyası ikinci maddede belirtildiği gibi kopyalandığı her bilgisayarla karşılaştırır. Birkaçında sorun olsa bile siz aradığınız bilgiye ulaşırsınız.
  5. Bu saydığımız özellikler “güven ortamı” yaratacaktır. Bu konuyu aşağıda detaylıca anlayacağım.

Güven Ortamı

Bankalar, kredi kartı firmaları, tur operatörleri ve devlet kurumlarınca verilmiş ehliyet – pasaport gibi dökümanların ortak noktası nedir? Bütün bunlar bazı sebeplerden dolayı bizlere güven verir. Mesela ehliyet veya pasaportların kopya edilmesi çok zor olduğu için bir kişi size kimliğini gösterdiğinde adının, söylediği olduğuna hemen inanırız. Veya otelinize 9 ay önceden rezervasyon yapmak isteyen Alman bir misafir, telefon ve e-postalar üzerinden rezervasyon yapmaktansa, sokağın köşesindeki yüzünü gördüğü seyahat acentesi görevlisine gitmeyi tercih eder. Blockchain’in, yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı benzeri bir güven ortamı oluşturacağına inanılıyor.

Oteller Ne Şekilde Kullanabilir?

Uzun yıllardan beri, konaklayacak kişi ile otel arasında aracı firmaların gerekliliği doğmuştur. Bunun birçok sebebi olmakla beraber, asıl altında yatan sebep güven ortamı oluşturmak ve karmaşık sürecin sorunsuz işlemesini sağlamaktır. Şu an misafiriniz ile otelinizin arasında bazı aracılar yukarıda bahsedilen güven ortamını ve operasyonun sorunsuz işlemesini sağlıyorlar. Bu aşağıdaki diyagramı elbette oda depoları veya OTA’lar için de değiştirebiliriz.

 

 

 

Blockchain altyapısını TUI ve Maersk gibi firmaların kendi kayıt, kargo ve misafir/müşteri takip için kullanmaları sonrasında, otel yazılımlarının da bu tarz geliştirmeler yapması bekleniyor. Şimdiden bazı bulut tabanlı yazılım çözümleri misafirler ve otelleri buluşturmak için çözümler üretmeye başladılar. Bu süreç olumlu gelişirse aşağıdaki gibi bir gelecek bizleri bekliyor olacak.

 

Bitcoin, Etherium ve benzeri dijital para birimleri ile ödeme konusuna gelince; aslında bu yazının amacı bu değildi ama dolaylı olarak ilgisi olduğunu düşünüyorum. Blockchain altyapısına bağlı bir yazılıma sahip olmasanız da varolan sanal para yazılımları ile ödeme almanın yollarını arayabilirsiniz. Bazı rezervasyon motorları bu konuda gelştirmelerini tamamladılar. OTA’lar arasında da Expedia Bitcoin ile ödeme almaya başladı bile. Kısa vadede Bitcoin ve benzeri dijital para birimleri ile ödeme işlemlerinin çok fark yaratacağını düşünmüyorum, çünkü bu şekilde ödeme yapamayarak otelinizi rezerve etmeyen kişi sayısı az olacaktır. Ama orta vadede talep artacaktır, 12-24 ay içinde en azından prestijli markaların bu konuda adım atmasını bekliyorum. Blockchain tabanlı rezervasyon ve otel yazılımlarının ise geliştirme süreçlerinin çok daha uzun sürmesi ve ülkemizdeki finansal düzenlemelerin henüz tamamlanmaması sebebi ile biraz daha uzun vadede önümüze çıkmasını bekleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir