Otelciler İçin Google Analytics Rehberi

İster uzman ister yeni başlayan olun, Google Analytics, otelciler için en güçlü web sitesi analiz araçlarından biridir. Bu araç sayesinde;

• otelinizin web sitesini anlık veya belli bir tarih aralığında kaç kişinin ziyaret ettiğini,
• ziyaretçilerinizin demografik dağılımlarını (cinsiyet, yaş vb. demografik özellikleri ile),
• ziyaretçilerinizin nereden geldiğini (hem konum, hem de yönlendirme açısından),
• ziyaretçilerin sitenizin hangi sayfalarına baktıklarını,
• sitenizi ziyaret ederken hangi cihazları ve hangi tarayıcıları kullandıklarını,
• ziyaretçilerin sitenizde kalma sürelerini ve ne sıklıkta sitenizi ziyaret ettiklerini,
• siteniz tarafından ne kadar gelir elde edildiğini (e-ticaret izleme kodu ekleyerek),
ve daha pek çok veriyi edinebilirsiniz.

Edindiğiniz verilerle de performansınızı ölçerek web sitenizi daha satış odaklı hale getirebilir, pazarlama ve e-ticaret hedeflerinizi belirleyebilirsiniz. Üstelik tüm bunları Google Analytics ile tamamen ücretsiz olarak yaparsınız.

Tüm bunlara rağmen Google Analytics hesaplarına erişimi olan birçok kullanıcı gerek veri gerekse rapor yoğunluğu nedeni ile Google Analytics’in karmaşık olduğunu düşünmekte ve onu verimli bir şekilde kullanamamaktadır. Bu nedenle, Google Analytics’in temel ve en gerekli veri açıklamalarını ve rapor kullanımlarını sizler için aşağıda özetledik.

Google Analytics Genel Görünüm -Kitleye Genel Bakış Raporu

Otelciler İçin Google Analytics Rehberi

1. Ana Sayfa: İstediğiniz tarih aralığında performansınızı özet olarak görebileceğiniz bölümdür. Sadece bir iki dakika içinde bu sayfaya bakarak genel değerlendirmeye sahip olabilirsiniz.

2. Özelleştirme: Raporları tercihinize göre özelleştirmenizi sağlayan bölümdür. Eğer yeni iseniz bu bölüme henüz ihtiyacınız yok, ancak ileriki aşamalarda ana sayfadaki standart gelen raporlar yerine özelleştirmeyi kullanabilirsiniz. Böylece raporları ihtiyacınıza göre bir defaya mahsus düzenler, dilediğiniz zaman bir bakışta sizin için gerekli verilere ulaşırsınız.

3. Gerçek Zamanlı: Otelciler için en faydalı bölümlerden biridir. Gerçek zamanlı sekmesine tıkladığınızda açılan sayfada anlık olarak şu anda sitenizde kaç kişinin olduğunu, bu kişilerin hangi coğrafi bölgeden geldiğini, hangi sayfanızı incelediğini, hangi kelimeler ile internette arama yapıp sitenize ulaştığını görebilirsiniz.

Otelciler İçin İpucu: Web sitenizde anlık olarak çok sayıda ziyaretçiniz olduğunu gördüğünüzde, yüksek telefon trafiği ile karşı karşıya kalma olasılığınız söz konusudur. Bu durumda, büyük ihtimalle çağrı merkeziniz normalden daha çok telefon alıyordur.

4. Kitle: En çok zaman harcayacağınız bölüm burasıdır. Bu rapor sayesinde:
• Kitle > Demografi : Web sitenizi ziyaret edenlerin yaş cinsiyet gibi demografik bilgisine sahip olabilirsiniz.

Otelciler İçin Google Analytics Rehberi

• Kitle > İlgi Alanları : Ziyaretçilerinizin ilgi alanlarını bu rapor ile öğrenebilirsiniz.

Otelciler İçin Google Analytics Rehberi

Otelciler İçin İpucu: Yaş, cinsiyet oranı ve ilgi alanlarını öğrendiğiniz site ziyaretçileri için bu bilgiler doğrultusunda reklam kurgusu yaparak satışlarınızı arttırmada nokta atışı çözümler yaratabilirsiniz. Örneğin: Demografik ve ilgi alanı sekmelerinden otel web site ziyaretçilerinizin büyük oranda 25-44 yaş aralığında kadınlardan oluştuğunu ve ilgi alanlarının yemek ve alışveriş konularında yoğunlaştığını gözlemlediniz. Otelinizle ilgilenen bu kitleye daha çok ulaşabilmek adına 25-44 yaş aralığındaki kadınları hedefleyerek yemek ve alışveriş sitelerine reklam planlayabilirsiniz.

• Kitle > Coğrafi > Yer : Ziyaretçilerinizin hangi ülkeden, hangi şehirden geldiğini öğrenebilirsiniz.

Otelciler İçin Google Analytics Rehberi
Otelciler İçin İpucu: Google Analytics, web sitenize hangi ülkelerden erişim sağlandığını gösterir. Dolayısıyla siz bu veriyi, sitenizin hangi dillerde olması gerektiği konusunda uyarı olarak değerlendirebilirsiniz. Örneğin, sitenizin Türkçe, İngilizce ve Rusça olarak yapılandırılmış olduğunu, raporda da web sitenize bakan ilk üç ülke arasında Almanya’yı gördüğünüzü varsayalım. Bu durum potansiyel Alman misafirlerinizi kaçırıyor olabileceğinizi ve acil olarak web sitenize Almanca’nın eklenmesi gerektiğini işaret ediyor demektir.

• Kitle > Mobil > Genel Bakış : Sitenize ulaşımda kullanılan cihazların (masa üstü, tablet ve telefon) oranlarını görebilirsiniz.

Otelciler İçin Google Analytics Rehberi
Otelciler İçin İpucu: Web sitenize ulaşımda hangi cihazlar daha çok kullanılıyorsa, daha iyi bir kullanıcı deneyimi adına web masterınızdan o cihazlar için optimizasyon isteyebilirsiniz.

5. Edinme: Bu bölümü web sitenize yönlendirmede bulunan diğer siteleri, e-mail ve reklam kampanyalarınızı, sosyal medyanızı görebilirsiniz.

Otelciler İçin Google Analytics Rehberi

6. Davranış: Bu bölüm otelciler için çok faydalıdır. İnsanların sizi nereden bulduğunu, içeriklerinizle iletişimini, site hızınızı, ziyaretçilerinizi nerede kaybettiğinizi gösteren raporlara sahiptir.

• Davranış > Davranış Akışı : Ziyaretçilerinizin hangi sayfadan size ulaştığını ve hangi sayfada ziyaretini sonlandırdığını görebilirsiniz.

Otelciler İçin Google Analytics Rehberi

Otelciler İçin İpucu: Bu rapor ile ziyaretçilerinizi nerede, hangi sayfalarda kaybettiğinizi görebilir ve o sayfalara odaklanıp sayfalarda geliştirme yapabilirsiniz.

• Davranış > Site Hızı : Sayfalarınızın ne kadar hızla yüklendiğini öğrenebilirsiniz.

7. Dönüşümler: Bu bölüm tanımlamış olduğunuz hedefler doğrultusundaki dönüşüm oranlarını görmenizi sağlar. Örneğin rezervasyon yap düğmesinin tıklanmasını bir hedef olarak belirleyip bu hedef üzerinden dönüşümlerinizi takip edebilirsiniz. Ancak bazı ayarlamalar gerektirdiğinden dönüşümler için bir uzmanla görüşmeniz gerekebilir. Ayarlamalar yapıldıktan sonra da gelirinizi ölçebilirsiniz.

En çok kullanacağınız raporların başında gelen “Kitleye Genel Bakış” raporundaki bazı başlıklar ise şöyle:

8. Tarih Aralığı: Analiz etmek istediğiniz tarih aralığı seçmenizi sağlayan bölümdür. Dilediğinizde iki farklı tarihin karşılaştırmasını da yapabilmenize imkân verir.

9. Grafik Seçeneği: Görmek istediğiniz verilerin saatlik, günlük, haftalık ya da aylık olarak görünümünü seçmenizi sağlar.

10. Grafik: Seçmiş olduğunuz tarih aralığındaki verilerinizi grafik üzerinde görmenizi sağlar.

11. Oturum: Oturum, diğer bir adı ile ziyaret olarak da anılır. Web sitenizi ziyaret eden her kişi her bir 30 dakikalık periyodda 1 oturum olarak sayılır. Örnek vermek gerekirse, sizin sitenizi şu an ziyaret ettiğimde bir oturum gerçekleşmiş olur. Bu 30 dakikalık süre içinde başka bir sayfayı ziyaret edip tekrar sayfanıza dönsem de hala bir oturum olarak görünür. Ancak ziyaretimden sonra sitenizi kapatıp 30 dakikadan fazla bekleyip tekrar sitenizi açarsam bu ikinci bir oturum olarak kayda geçecektir.

12. Kullanıcılar: Web sitenizi ziyaret ettikten sonra cookiler yardımı ile analytics sizi tanır ve her ziyaretinizde tek bir kullanıcı olarak görünmeye devam edersiniz.

13. Sayfa Görüntüleme Sayısı: Seçilen tarih aralığında tüm sayfa görüntülenme sayısını verir. Bu sayı genelde oturum ya da kullanıcı sayısından fazladır. Çünkü bir kullanıcı ya da bir oturum sırasında ziyaretçi birden fazla sayfanıza bakar ve analytics tüm bu sayfaların toplamını buraya ekler.

14. Sayfa/Oturum: Ortalama oturum başına bakılan sayfa sayısı.

15. Ortalama Oturum Süresi: Ziyaretçilerin ortalama bir oturumda web sitenizde kalma süresidir.

16. Hemen Çıkma Oranı: Web sitenize gelen bir ziyaretçinin sayfa ile etkileşimi olmadan ve sitenizde başka bir sayfaya girmeden çıkma yüzdesidir.

17. Yeni Oturumların Yüzdesi: Web sitenize daha önce gelmiş ziyaretçiler olabileceği gibi ilk defa gelen ziyaretçileriniz de vardır. Buradaki oran sitenize ilk defa gelmiş olan ziyaretçi oranını verir.

Otelciler İçin İpucu: Web sitenize gelip rezervasyon yapmadan ayrılan ziyaretçilere reklam yapmak sizin için önemlidir. Bu grup için teklifler oluşturup remarketing yapabilir, sitenize geri gelen ziyaretçi sayısını çoğaltabilirsiniz.

Sonuç olarak; Google Analytics, ücretsiz oluşu ve kullanım amacı bakımından hayati öneme sahiptir. Sizin için analytics’i takip eden IT elemanlarına ya da ajanslara sahip olsanız da analyticsin nasıl kullanıldığını bilmeniz faydanıza olacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz temel başlık ve raporları bildiğinizde mevcut durumu analiz edip başarılı stratejiler geliştirmeniz çok daha kolaylaşacaktır.

Tüm bunlara ek olarak; IATI’nin geliştirmiş olduğu çalışma sonucu, otel web site ve rezervasyon motoru takibinin tek bir analyticste birleştirilerek daha kapsamlı ve anlamlı veriler elde edildiğini bildirmek isteriz. Yapılan çalışma sayesinde, 2017 yılında herkesin merak ettiği “Reklamlar gerçekten satış sağlıyor mu?” sorusuna cevap bulunmuş oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir