Misafirlerinizin Otelinize Nasıl Ulaştığını Göz Takibi (Eye Tracking) Yöntemi ile Keşfedin

Göz Takibi (Eye Tracking)Göz takibi; ziyaretçilerin göz hareketlerini tarayarak internet sayfasının hangi bölümlerine, hangi sırayla ve ne kadar süre baktıklarını tespit eden yöntemdir. Bu yöntem sayesinde internet sayfalarında en çok odaklanılan alanlar belirlenerek daha işlevsel ve dönüşüm sağlayacak sayfalar oluşturulabilmektedir.

Birçok sektör tarafından kullanılan göz takibi yöntemi; turizmde, otel web site dizaynında ve arama motorlarındaki sayfa üzerinde reklam yerleşimlerinde de faydalanılmaktadır. Turizm sektöründe göz takibi ile ilgili en son gelişmeleri size aktarabilmek adına bu haftaki yazımızda 2017 yılına ait Google’ın otel arama sonuç sayfalarında yapmış olduğu göz takibi çalışmasına ve bu çalışma sonuçlarından elde edeceğimiz kazanımlara yer vereceğiz.

Google arama motoru sonuç sayfalarında ilk olarak 2005’te göz takibi çalışması yapılmış ve ziyaretçilerin yoğun bir şekilde sayfanın sol üst köşesinde üçgen bir bölgeye odaklanmış oldukları tespit edilmiştir. 2014 yılında yapılmış yeni bir çalışmaya göre de Google arama sayfalarında yapılmış olan birçok geliştirme nedeni ile bu bölgenin “F” şekline benzer bir değişim yaptığı gözlemlenmiştir.

Sırasıyla 2005 ve 2014 Göz Takibi Çalışmaları

Eye Tracking - Göz Takibi
Maviden kırmızıya geçildikçe bakma miktarı ve süresi artmaktadır

Bildiğiniz gibi Google, sayfalarında araştırma ve iyileştirmelerine son derece hızla devam etmektedir. 2014’ten bu yana yine birçok değişim olmuş, otel arama sonuç sayfalarında sağ sütuna sırasıyla Google’ın Business Listing (İş avantajı), Metasearch (Meta arama) reklamları, otel yorumları ve diğer ilgili aramalar eklenmiştir.

Otel Reklam Alanları

Son iyileştirmelerin de etkilerini dikkate alabilmek amacıyla Google otel arama sonuç sayfalarındaki 100 kullanıcı ile 3 otel için yapılan göz takibi çalışmasının sonuçları aşağıdaki gibidir.

2017 göz takibi çalışmasında, otellerin arama sonuç sayfaları odaklanılan alanları belirleyebilmek adına dört bölüme ayrılmıştır. 1)Sol üst köşedeki mavi dikdörtgen: Google Ads (Google reklamları). 2)Sağ üst köşedeki yeşil dikdörtgen: Google Business Listing (İş avantajı). 3)Kırmızı dikdörtgen: Metasearch (Meta arama) 4) Mor dikdörtgen: Organik arama sonuçları.

Eye Tracking - Göz Takibi

Sonuçlara bakıldığında, odaklanılan alanların sırasıyla sol üstten sağ üste oradan da aşağıya bir hareket izlediği genel olarak ters “C” ye benzeyen bir şekil aldığı gözlemleniyor. Dolayısıyla ücretsiz organik aramalara bakacak olan kişi sayısında; reklam alanlarının (Google Ads, Hotel Bussiness Listing ve Meta Advertsing) içeriği, belirleyici rol oynuyor. Reklamlar ne derece nitelikli ve etkili ise organik aramalara bakan kişi sayısı da o kadar azalıyor.

Eye Tracking - Göz Takibi

Şöyle ki, üç otel için de yapılan testlerin ortalama sonuçlarında; kullanıcıların hemen hemen hepsi sol üst köşedeki Google reklamlarını, %92’si sağ üst köşedeki Google İş Avantajı reklamlarını, %86’sı sağ kolondaki Meta Arama reklamlarını, %82 ise organik aramaları görmüştür. Reklam alanları çoğaldıkça organik aramalara bakan kişi sayısının azaldığı ve sayfa üzerinde organik arama sonuçlarını keşfetme sürelerinin ise uzadığı saptanmıştır. Örneğin ilk iki otelde sırasıyla 3 ve 4 adet Google reklamı yayınlanmış, kullanıcıların organik arama sonuçlarını bulma süreleri 7 saniyeyi bulmuştur. Üçüncü otelde ise 2 adet Google reklamı kullanılmış ve kullanıcıların organik aramalara ulaşma süresi 4 saniyeye kadar inmiştir.

Çalışmada, sadece görme oranları değil aynı zamanda tıklama oranları da saptanmıştır. Kullanıcıların %55’i ilk olarak Google arama reklamlarını, %28’i ücretsiz organik arama sonuçlarını, %10’u Meta arama linklerini ve %7’si ise diğer alanları tıklayacağını bildirmiştir. İlginçtir ki tıkladıkları reklamların ücretli olduğunu bilseler %44’ü ödemeli yerine organik aramaları tıklayacağını söylemiştir. Ancak araştırma sonuçlarında kullanıcıların %28’i Google arama reklamlarının, %43’ü meta arama reklamlarının reklam olduğunu fark etmemişlerdir.

Otel Arama Sayfalarında Kullanıcıların İlk Tıklama Alanları

Özetleyecek olursak; Google arama reklamlarının ve meta arama reklamlarının hayatımıza girmesi, reklam alanlarına bakma ve tıklama miktarının ciddi boyutlarda yükselmesine neden olmuştur. Reklamların sayısı ve kalitesi arttıkça da ücretsiz organik arama sonuçlarına bakma ve tıklama oranı düşmüştür.

İlk tıklamanın, %28’lik bir oranla ücretsiz organik arama sonuçlarına olması ve bir kısım kullanıcın reklam olduğunu bildikleri takdirde reklamlara tıklamayacaklarını söylemeleri SEO çalışmalarını hala önemli kılmaktadır. Ancak görme ve tıklama sonuçlarına baktığımızda reklamların organik arama sonuçlarından çok daha üstün performans gösterdiği de aşikardır.

Mevcut durum için Hweb olarak sizlere önerilerimiz; web sitenizin SEO’yu önemseyerek kullanıcı dostu ve işlevsel olmasına her zamanki gibi dikkat etmeniz, ancak online otel pazarında var olabilmek için de başta Google Arama Reklamları olmak üzere tüm reklam alanlarında yer tutmanız gerektiğidir. Ayrıca, arama sayfası sağında yazan bilgileri sık sık kontrol ederek doğru bilgiler içermesini sağlayın. Bu penceredeki fiyatlarınızın da dengeli olduğundan emin olun.
Google’ın sürekli araştırma ve iyileştirme içinde olduğunu unutmayın ve gelişmelerden haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin. 😊

Kaynak:
Travel Tripper- Eye Tracking in 2017 for Google Hotel Searches: Why The Old Rules Don’t Apply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir