Oteller İçin Yeni Yıl Kararları Oluşturulurken Akılda Bulundurulması Gereken 10 Madde

Çoğu kişi, her yeni yıl öncesi bir önceki yılın değerlendirilmesini yapıp, gelecek yılın kararlarını belirler. Kararlar da yeni yılda davranışlara ve beklentilere dönüşür. Bu durum haliyle misafirleriniz için de böyle gelişir ve gelecek yılın tatilinin ana hatları yılbaşında oluşmaya başlamış olur.
Bu bakış açısıyla, insanların yeni yıl kararları ile ilgili bir araştırma şirketinin yapmış olduğu anket sonuçlarını 10 madde ile sizin için derledik. Bu maddeler insanların yeni yıl planlarını kapsıyor ama bizce şirketlere de uyarlanabilir. Anket sonuçlarından elde ettiğimiz çıkarımlara dayanarak da misafirlerinizin seyahatleri ile ilgili yeni yıl beklentilerini aşağıda özetledik.

Sağlıklı Yaşa, Çağa Ayak Uydur

1. Sağlıklı Yaşa, Çağa Ayak Uydur: İnsanlar yeni yılda sağlıklarına daha çok dikkat ederek ve yeni teknolojiler ile güncel bilgileri daha sıkı takip ederek yaşam kalitelerini arttırma eğilimi içindeler.
Ne Yapmalı?
Web sayfanızı güncel trendlere uygun tutmalısınız. En son ne zaman giriş sayfanızdaki görseli değiştirmiştiniz? En son ne zaman güncel bir etkinliği veya yaklaşan bir kampanyayı duyurmuştunuz?

2. Hantallıktan Kurtul:Hayat çok hızlı ve yapılacak çok şey var. Hayatın hızlı akışına yetişebilmek için misafirleriniz onları yavaşlatan her ne var ise hayatından uzaklaştırmak istiyor. Misafirlerinizin seyahat planları için de durum böyle.
Ne Yapmalı?
Eğer yeterince hızlı değil iseniz potansiyel misafirleri rakiplere kaçırıyorsunuz demektir. Peki, ne yapmalısınız?
• Web sitenizi hızlandırmalısınız. Otelinizi araştırmak için çok zamanları ve sabırları yok. Web site hızınızı arttırmak için “Otelinizin Web Sitesinin Hızını Arttırmak için 3 Önemli Adım” blog yazımızı okuyabilirsiniz.
• Rezervasyon motorunuzu da hızlı çalıştırabilmelisiniz ki rezervasyon aşamasında misafirleriniz kaçmasın. Örnek olarak hweb rezervasyon motoru hakkında “HWEB Nedir?“sayfamızdan bilgi edinebilirsiniz.
• Çağrı merkeziniz her türlü soruya en doğru ve hızlı şekilde geri dönebilecek donanımda olmalı ve muhakkak canlı destek hattı oluşturmalısınız. Sadece yurt içini baz almayıp yurt dışı misafirlerinizi de düşünerek yabancı ülkelerden ana dillerinde geri dönüş sağlayabilmelisiniz.
• Özel kategori oda tipleri için hızlı ve özel çözümler üretmeniz gerekmektedir. Bu konu ile ilgili tüm sorularınıza yanıt bulabileceğiniz “Özel Kategori Oda Tipleri için Özel Satış Teknikleri” yazımızı okuyabilirsiniz.

Hayatın Tadını Çıkar

3. Hayatın Tadını Çıkar: Hayatın rutininden ve stresinden uzaklaşıp eğlenceye daha çok zaman ayırmak.
Ne yapmalı?
İnsanlar otelinize sadece dinlenmek için değil eğlenmek ve güzel anılar biriktirmek için de geliyor. Bu nedenle tecrübelerinize dayanarak onları en çok eğlendirecek etkinlik ve aktiviteleri otelinize uyarlayın. Web sitenizde mutlaka etkinlik sayfanız olsun. Bu sayfada etkinlik tarih, saat, yer gibi detaylar; metinden daha çok fotoğraf ve video yer alsın. Ayrıca bunlar pazarlama stratejinizde bulunsun ve reklamlarınızda etkinliklerinize yer verin.

Daha Az Harca, Daha Çok Biriktir

4. Daha Az Harca, Daha Çok Biriktir: Misafirleriniz, ekonomik durumları hangi seviyede olursa olsun, daha az harcama eğilimindedir.
Ne yapmalı?
Daha az harcadıklarını, sadece indirim aldıklarında düşünmezler. Sunduğunuz fırsat ve teklifler de fiyat avantajı sağladıkları fikrini onlara kazandırır. Örneğin, belli bir tutar üstü ödemeler için havaalanı ulaşımını sağlayabilirsiniz veya satışınızın düşük olduğu dönemler için hızlı WIFI internet, SPA’dan hediye çeki, belli bir gün konaklayamaya 1 romantik akşam yemeği gibi öneriler sunabilirsiniz.
Sadece seyahat edenlerde değil tatil hizmetini sunan kişiler için de “daha az harca, daha çok biriktir” düşüncesi önemlidir. Harcamalarınıza dikkat ederek de kazancınızı yükseltebilirsiniz. Örneğin, reklamlarınızın geri dönüşümlerini düzenli olarak kontrol etmeli, en çok getiri sağlayana daha çok yatırım yapmalısınız.

Aile ve Arkadaşlarla Daha Çok Zaman Geçir

5. Aile ve Arkadaşlarla Daha Çok Zaman Geçir: Yapılan ankette aile ve arkadaşlarla daha çok zaman geçirme fikrinin önem kazanmış olduğu görülüyor.
Ne yapmalı?
Aile ve arkadaş tatilleri için etkinlikler planlayıp web site ve reklamlarınız aracılığıyla bu etkinliklerin duyurusunu yapmalısınız. Ailelere özel kampanyalar, belli bir sayı üstü gruplara indirimler sağlamanız, sizi seçmeleri için önemli bir gerekçe olacaktır.

Daha Planlı Ol

6. Daha Planlı Ol: Seyahat severler kendileri için daha planlı olma kararı verirken, karşılarındaki firmalardan da benzer bir durumu bekliyor. Kurumsal, daha planlı programlı firmalar güven oluşturuyor.
Ne yapmalı?
Kurumsal bir marka imajı inceliklerde saklıdır. Örneğin, rezervasyonlarını yapmış misafirlerinize, konaklamalarına yakın bir zamanda hatırlatma maili atabilir, bu mail içinde konaklama dönemindeki etkinlik ve aktiviteleri bildirebilirsiniz. Hem bu şekilde misafirle bağınızı konaklama başlamadan önce sağlamlaştırmaya başlar hem de iptal oranlarını düşürmüş olursunuz.

Herhangi Bir Karar Vermiyorum, Hayatı Akışına Bırakıyorum

7. “Herhangi Bir Karar Vermiyorum, Hayatı Akışına Bırakıyorum” Diyenler: Az da olsa bu fikirde olan bir grup insan var. Elbette, bu insanlar için de bir planınız olmalı.
Ne yapmalı?
Kararsız tatilcileri otelinize çekmek daha kolaydır. Yapmanız gereken tek şey otelinizin konforunu, eğlencesini, tüm güzelliğini görsel olarak sunmanızdır. Sadece fotoğraf değil mümkün olduğunca videolarla tatil öncesi deneyimi yaşatın. Videolar daha çok sessiz dinlendiği için eğer sesli ifade edecekleriniz var ise videolarınızda alt yazıya yer verin. Örneğin, plajınızın çok sakin sadece dalga seslerinin bulunduğu bir koyda olduğunu varsayalım. Videonuz sesli dinlendiğinde dalga sesine yer verin ama sesiz dinlenme olasılığına karşı da alt yazı olarak “Sesli dinleyin” ibaresini ekleyin.

Yeni Şeyler Öğren, Yeni Deneyimler Edin
8. Yeni Şeyler Öğren, Yeni Deneyimler Edin: İnternet ve sosyal medya kullanımının son derece faal olduğu günümüzde insanlar sürekli birbirleriyle deneyimlerini paylaşıyor. Tabiri caiz ise bir deneyimler yarışıdır gidiyor.
Ne yapmalı?
İnsanlara yeni deneyimler sunun, bu deneyimleri paylaşmasını sağlayın. Cezbedici olduğunuz her türlü etkinlik ve deneyim takipçilerinizin ve otelinize gelmek isteyen misafirlerinizin sayısının gittikçe büyümesine neden olacaktır. Sadece oteliniz içindeki aktiviteleri değil, otelinizde kalıyorken çevredeki aktiviteleri de 1-2 günlük turlarla yapabileceklerini anlatan sosyal medya paylaşımlarına veya blog yazılarına yer verin. Böylece yeni şeyler deneyimlemek veya öğrenmek isteyen kitleler için otelinizin sadece deniz/kum/güneş tatili veya benzeri bir deneyimden fazlası olacağını göstermiş olun.

Daha Çok Seyahat Et

9. Daha Çok Seyahat Et: İşte en çok sevdiğimiz yeni yıl kararı. Bu kararı veren kitlenin artmasını bilmek güzel. Peki birçok rakip arasından otelinizi seçmesini nasıl sağlarsınız?
Ne yapmalı?
Dijital pazarlama günümüzde hiç olmadığı kadar zirvede ve uzun bir süre daha da zirvede kalmaya devam edecek görünüyor. Dijital pazarlama sayesinde dünyadaki her şehre, her demografik özelliğe, istenilen her zaman aralığında ulaşabilmek mümkün. Önemli olan dijital pazarlamayı en iyi bilen, konusuna hâkim ekiplerle çalışmak. Siz bu konuyu iyice araştırın, seçiminizi yapın ancak hem dijital pazarlamayı hem de otelciliği çok iyi bilen IATI dijital pazarlama ekibi ile görüşme yapmayı da atlamayın.

Daha Çok Oku

10. Daha Çok Oku: Bilginin artış hızı, yeni teknolojilerin kullanımı baş döndürüyor. Güncel kalabilmek için insanlar daha çok okumak ve daha çok takipte kalmak istiyorlar. Daha çok okuyan, araştıran, karşılaştıran bir seyahat sever kitle ile karşı karşıyayız.
Ne yapmalı?
En son yenilikler, teknolojiler takip edilip güncel kalınmalıdır. Takip listenize Hweb bloğumuzu ve sosyal medyamızı da eklemeyi unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir