Misafirlerinizin Seyahat Planlarına Nasıl Yön Verebilirsiniz

Her seyahat öncesi misafirleriniz; tatile çıkma hayali, planı, rezervasyonu ve tatil öncesi deneyimi olmak üzere dört aşamalı bir süreçten geçer. Bu süreç için geliştirdiğiniz stratejiler de misafirlerinizin mevcut ya da gelecek seyahatlerine yön vermenize imkân tanır.
Bu yazımızda, sizlere misafirlerinizin seyahat planlarını oluşturma süreçlerinden bahsetmek ve bu süreçleri lehinize çevirecek birkaç stratejiyi paylaşmak istedik.

“Tatile Çıkmalıyım” Süreci:
Tatile çıkma hayali ile başlayıp tatil fikirleri ve destinasyonları araştırmasıyla devam eden bu süreçte, misafirlerin aklında otel ismi yoktur. En büyük ihtiyaçları, harika bir tatil için ilham kaynağıdır. Bu aşama internet aracılığıyla misafirlerinizin aradıkları tatile en yakın, en ilgili bilgileri bulmak istedikleri; seyahat markalarının da potansiyel misafirleri kazanabilecekleri en önemli süreçlerden biridir.
Ne Yapmalı?
Potansiyel misafirler internette tatil fikri aradığında orada olun. Geçmiş verilerinizden misafirlerinizin ne zaman tatil arayışına başladıklarını, sizi seçebilecek misafirlerin ne şekilde aramalar yapabileceğini saptayın. Bu çıkarımlara göre onların aramalarında karşılarına çıkabileceğiniz reklamlar oluşturun. Sadece karşılarına çıkmak yetmez, tatilleri için ilham verici olun. İhtiyaçlarını karşıladığınızdan, tüm sorularına yanıt verebileceğinizden emin olun.
Örnek: Amerika’da havaalanına yakın bir otelin pazarlama departmanı, uçak iptalleri ile ortalama bir günde kaç kişinin havaalanında mahsur kaldığını saptamış. Bu alandaki potansiyel ihtiyacı fark edince “Havaalanında mahsur mu kaldınız? Gelin bizde kalın.” başlıklı bir reklam kampanyası oluşturmuş. Gecikmeler yaşandıkça bu reklamı çalıştırıp satışlarında %60 artış gerçekleştirmiştir.

Tatil Planı ve Rezervasyon Süreci:
Tatil fikri ve seyahat yeri belirlendiğinde, sıra tatil planına ve rezervasyonuna gelir. Tatilcilerin bu aşamalarda en çok baktıkları otel fiyatları, yorumları, resimleri ve aktiviteleridir.
Ne Yapmalı?
Fiyat avantajı sağlamak için misafirlerinize fırsat ve teklifler sunmalısınız. Bu bilgiyi web sitenizde görünür kılıp, reklamlarda ön plana çıkarmalısınız. Örneğin; belirlediğiniz bir gün sayısını geçen konaklamalarda, ala carte restoranınızda ücretsiz rezervasyon ya da havaalanı ulaşımı verebilirsiniz.
Misafir yorumlarınızı dikkatle inceleyerek, sizde en çok beğendikleri özelliklerinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Örneğin; jakuzili odalarınız, aqua parkınız ya da kapalı havuzunuz çok beğeniliyorsa internet aramalarında bu kelimelere reklam verebilirsiniz. “Antalya’daki aquaparklı oteller” vb. gibi.
Videolar otelinizi ve otelinizdeki etkinliklerinizi tanıtmakta son derece yararlı olabilmektedir. Üstelik internetten video izleyen kitle her geçen gün artmaktadır. Otelinize ait bir youtube kanalı açmak, eğer kanalınız varsa ona daha çok zaman ayırmak; web siteniz, sosyal medyanız ve reklamlarınızla videolarınızı daha çok kişiye izletebilmek size artı değer katacaktır.
Unutmayın, bu aşama rakiplerinizle en çok yarıştığınız zamandır. Çünkü mutlaka her misafir, belli bir sayıda oteli karşılaştırıp elemelerden geçirdikten sonra bırakacak, ayırdıkları bütçe karşılığında en çok deneyimi/hizmeti alacağı oteli seçecektir.

Tatil Öncesi Deneyimi:
Rezervasyonların yapılmış olması, seyahat pazarlama aşamasında yapacaklarınızın son bulduğu anlamına gelmez. Bu aşamada misafirlerinize faydalı bilgi temin edebilmeniz, iyi bir tatil öncesi deneyimi yaşatabilmeniz gerekir ki markanıza olan güven artsın, ağızdan ağıza reklamınızı yapan sadık müşterileriniz oluşsun.
Ne Yapmalı?
Akıllı telefonların konum belirleyebilmesi nedeni ile telefondan yakın konumdaki gidilecek yerlerin aratılması sıklıkla yapılmaktadır. Bu işlemi yapanlara tatilciler de dahildir. Mevcut böyle bir ihtiyacı karşılayabilmek için web sitenizde ve sosyal medya paylaşımlarınızda yakın çevrede gidilebilecek yerleri de bulundurmalısınız. Aynı zamanda çağrı merkezi ekibiniz de bu konularda bilgi sahibi olmalıdır.
Konaklama zamanı yaklaşan misafirlerinize, rezervasyon detayları ve otel bilgilerini içeren kısa hatırlatmaların yer aldığı şık bir mail ya da mesaj göndermek, misafirlerinizin otelinize gelmeden önce oteliniz hakkında olumlu bir bakış açısı kazanmalarını sağlayacaktır.
Doğrudan rezervasyon yapmış misafirlerinize girişlerinden 1 hafta önce hatırlatma e-postası göndererek konaklama dönemindeki aktivite programı, hava durumu, çevrede gezilecek yerleri yazmanız misafirdeki beklentiyi ve hevesi olumlu yönde artıracaktır. Aynı e-postada belki ekstra ücret karşılığı sunabileceğiniz bir yaş günü/özel gün kutlaması tanıtabilirsiniz, konaklama öncesinde indirim ile SPA paketi sunabilirsiniz. Bu şekilde bu iletişimi ek gelire çevirebilirsiniz. Ayrıca misafir ilişkileriniz aracılığıyla, giriş gününden önce web sayfasından rezervasyon yapanları arayabilir, tanışabilir, giriş saati ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir