Mobilin Karşı Konulamaz Yükselişi

Cihaz Bazlı Otel Web Siteleri Trafiği
Cihaz Bazlı Otel Web Siteleri Trafiği

Her yıl, bir önceki yıla oranla cepten yapılan otel web sitesi ziyaretleri ve online otel rezervasyon sayıları artış göstermektedir. Öyle ki seyahat sektöründe, 2017 senesinde cep telefonundan yapılan ziyaretler, bilgisayardan yapılan ziyaretlerin önüne geçmeyi başararak cihaz kullanım oranlarında %50’ye dayanmış durumdadır. ¹(IATI Portföyündeki 700’den fazla otel web sitesinde yapılan ölçümlerin analytics ortalaması.)

Hal böyle olunca, mobildeki bu sürekli artış trendini avantaja dönüştürmek için bazı aksiyonları hayata geçirmek bir zorunluluk haline gelmiştir. Bizler de bu aksiyon planlarından en önemlilerini sizler için özetlemek istedik.

1. Web Site Hızınızı Arttırın:
Otel web sitelerini telefonları aracılığıyla ziyaret eden misafirlerin %53’ü, yüklenmesi üç saniyeden uzun süren bir sayfadan hemen ayrılıyor. ² Dolayısıyla, yavaş açılan otel web siteleri potansiyel misafirlerini, hızlı web sitelerine sahip rakiplerine kaptırma riski ile karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle, öncelikle aşağıda iletmiş olduğum linke tıklayıp otel web sitenize ait domain’i girerek web site hızınızı ölçmenizi tavsiye ediyoruz.
Web Sitenizin Hızını Ölçmek İçin Tıklayınız.
Web site hızınızı öğrendikten sonra eğer sizin için site hızınız yeterli değil ise bu konu ile ilgili daha önce yayınlamış olduğumuz yazımızdan faydalanabilirsiniz.
http://blog.hweb.com/index.php/2017/10/31/otelinizin-web-sitesinin-hizini-arttirmak-icin-3-onemli-adim/

2. Responsive ve Kullanımı Kolay Tasarıma Sahip Olun:
Otel web site ziyaretçilerinin yaklaşık yarısı mobilden geliyor. Dolayısıyla web sitenizi bilgisayarı ile ziyaret eden misafirlerinize sunduğunuz web site tasarım kolaylıklarını, aynı ölçüde mobilden gelen misafirlerinize de sağlamanız gerekiyor. Bunu yapmanın yolu responsive tasarımlı ve kullanıcı dostu web sitesine sahip olmak.

Peki, responsive tasarım nedir? Responsive tasarım; web sitelerine, cep telefonu ve tabletlerden girildiğinde site içindeki yazı, resim gibi tüm yapıların ekran genişliğine göre şekillenip ekrana tam uyum sağlamasına yarayan tasarımdır. Responsive tasarım sayesinde kullanıcılar hangi cihazı kullanıyor olursa olsunlar web sitelerinde rahat bir gezinme imkanına sahip olurlar. Ziyaretlerin, satışa dönüşümünü sağlayabilmek için web siteniz ile birlikte kullanmış olduğunuz rezervasyon moturunun da responsive tasarımlı olması bir o kadar önemlidir. IATI Hweb rezervasyon motoru responsive tasarım özelliğine sahip tam mobil uyumuna güzel bir örnektir.

3. Mobile Özel İndirim ve Teklifler Sunun:

Otel web sitenizi ziyaret eden misafirleriniz, cep telefonu ve tabletlerini sadece otel web sitenizi gezmek için değil aynı zamanda rezervasyon yapmak için de kullanıyor. 2017 senesinde, Ocak ayından bu yana Hweb üzerinden mobilden yapılan satış miktarı 8.606.800TL’dir. Üstelik her sene cep telefonu ve tabletten rezervasyonunu yapan misafir kitlesi de artış göstermektedir.

Yapılan bir araştırmaya göre mobil cihazlarda seyahat ile ilgili etkinlik araştırmalarında en başı indirimler veya teklifler alıyor.³ Bu aramaları yapan ziyaretçiler de aradıklarını bulduklarında mobil üzerinden rezervasyonlarını gerçekleştiriyorlar. Hweb‘de olduğu gibi mobil için anlık indirim özelliğine sahip bir rezervasyon motoruna sahip olduğunuzda; misafirlerinizi rakiplerinize kaptırmıyor, zaman kaybetmeden rezervasyonları mobil üzerinden alabiliyorsunuz.

4. Mobil İçin Lüks Tatil Kategorisini de Hesaba Katın:
Google verilerine göre, son dönemde lüks tatil ve aile tatili kategorilerinde masaüstünden daha çok, mobil cihazlardan arama yapılıyor.4  Mobil cihazlar aracılığıyla otel web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların da %79’u mevcut olan en alakalı bilgileri arıyor. 5  Artık her segment için marka sadakatinden çok, bilgiye en hızlı şekilde ulaşabilmek önem kazanmış durumdadır. Bu nedenle lüks tatil kategorisinde de akıllı cep telefonları ile arama yapan misafirlerinize aradıkları bilgiye kolaylıkla ulaşabilecekleri site içeriği oluşturmalısınız. Ayrıca ekran üstünde görünür butonlarla sorularına hemen yanıt verebileceğiniz canlı destek ve çağrı merkezi hizmetleri sunabilmelisiniz.

Kaynaklar:
1 IATI Portföyündeki 700’den fazla otel web sitesinde yapılan ölçümlerin analytics ortalaması.
2 Google Verileri, Dünya geneli, taban: sayı = 3.700, karşılaştırma verilerini paylaşmayı kabul eden mobil web siteleri örneğinden alınan toplu, anonim Google Analytics verileri, Mart 2016.
3 Google/Ipsos Media, ABD, “Mobil Cihazda Seyahat”, taban: sayı = 500 geçen ay seyahat için akıllı telefon kullanan 18 yaşından büyük ABD’li tüketiciler, Ekim 2016.
4 Ocak 2017’de son bulmak üzere geçtiğimiz üç yıldaki arama sorgusu verilerine dayanan, Insights Finder Kategori Trendlerinden alınan Google Dahili Verileri.
5 Google/Ipsos Connect, ABD, “Seyahat Başucu Kitabı Omnibus 2017”, taban: sayı = 2.268 seyahat eden 18 yaşından büyük ABD’li kullanıcılar, Nisan 2017.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir