Web Sitenizde En Çok Ziyaret Alan Sayfalar Hangileri?

Web siteniz, otelinizin vitrinidir. Otelinizin ne kadar şık, güzel, kaliteli, konforlu olduğu ve daha aklınıza gelebilecek her türlü nitelik, bu vitrinde misafirlerinizin ilk izlenimini oluşturacak şekilde sergilenir. Bu nedenle, web sitenizin tüm sayfaları çok önemli ve geliştirmeye değer niteliktedir. Ancak önceliğinizi, web sitenizde misafirlerinizin en çok ziyaret ettiği sayfaları belirleyip geliştirmeye verdiğinizde, ilk izlenimleri olumlu kılıp dönüşümleri maksimuma çıkarabilmeniz de mümkündür.

Bu haftaki yazımızda portföyümüzdeki 700’den fazla otel web sitesinde yaptığımız ölçümlerden edindiğimiz, misafirlerin en çok ziyaret ettiği sayfaları ve bu sayfalar için belirlediğimiz geliştirme önerilerini sizlerle paylaşıyor olacağız. İlham vermesi ve faydalı olması dileğiyle…

En Çok Ziyaret Alan Sayfalar
Otel Web Siteleri Sayfa Ziyaret Yüzdeleri

1. Ana Sayfa: Doğrudan (arama motoruna web sitenizin adresini yazarak) ya da dolaylı (reklamlar, sosyal medya, diğer siteler vb. yönlendirmelerle) otel web sitenizi ziyaret eden misafirlerinizin genelde ilk durağı, otelinizin ana sayfasıdır. Misafirlerinizin web sitenizde uzun süre kalıp otelinizi incelemeye karar vermesini sağlayan kritik önemdeki açılış sayfanızdır. Misafirin web sitenizde aradığını hızlı ve kolay bir şekilde bulabilmesini sağlamak, otelinizi en iyi şekilde anlatacak ve merak uyandıracak metinler kullanmak, kaliteli ve büyük görsellerle misafirlerinizin dikkatini çekmek bu sayfa için ana hedefiniz olmalıdır.

2. Konaklama/Odalar: Misafirlerinizin en çok ziyaret ettiği ikinci durak ve dolayısıyla en güçlü olmanız gereken yerlerden biri bu bölümdür.
• Fotoğraflar: Konaklama alanının fotoğrafı en önemli kısımdır. Misafirlerin otelinizi seçmesinde konaklayacakları oda ve tabii ki odanın fotoğrafları büyük rol oynamaktadır. Farklı açılardan fotoğraf çekimlerinin gerçekleştirilmesi ile konaklama alanı misafirin gözünde canlanabilmeli; konaklama alanının her bölümünde vakit geçirildiği için balkon, banyo, bahçe vb. oda tipi içeriğinde ne varsa resimlerinin yer alması sağlanmalıdır. Fotoğraflar olabildiğince aslını yansıtacak şekilde gerçekçi olmalı, misafirlere ikram edilmeyecek yiyecekler oda resimlerinde yer almamalıdır.
• Metin: Oda özellikleri misafirlerin kafasında soru işareti yaratmayacak şekilde detaylı olarak anlatılmalı, diğer oda tiplerinden farkı, öne çıkan özellikleri belirtilmelidir. Kimlerin bu oda tipini tercih edebileceği öneri şeklinde iletilmelidir. Örneğin aileler için uygun vb.
• Yeni teknolojiler: Kısa videolu tanıtımlar, 360 derece fotoğraflar konaklama alanını tüm detayları ile tanıtacaktır. Web sitenizi yavaşlatmayacak şekilde bu tarz yeni teknoloji kullanımı hem ziyaretçileri daha çok web sitenize çekecek hem de odanızın tanıtımına katkı sağlayacaktır.

IATI ip ucu: Her oda tipi için; sayfada, kolay görünür bir yerde rezervasyon linki olmalıdır. Web sitenize girip odalarınızı inceleyen ziyaretçiler potansiyel misafirlerinizdir. Rezervasyon yapma eğiliminde olanları uğraştırmadan hemen dönüşüm alabilmek ve başka siteleri ziyaret etmelerine neden olmamak için her oda tipinin altına rezervasyon düğmesi eklenmelidir.

3. Galeri: Misafirlerinizin oteliniz hakkında fikir sahibi olmaları konusunda büyük önem taşır. Bu nedenle genel otel görünümü, otelin konumunu net olarak gösterecek kuş bakışı çekimleri, odalar, havuzlar, lobi, restoran, bar, plaj, bahçe, spa, toplantı salonu, çocuk alanları, etkinlikler ve otelinize ait tüm hizmetler burada kaliteli görsellerle detaylı olarak anlatılabilmelidir.

4. İletişim: Açık adresinize ek olarak; hızlı dönüş yapabileceğiniz bir e-posta adresi, her zaman ulaşılabilir bir telefon numarası iletişim bölümünüzde bulundurmanız gereken olmazsa olmazlarınızdandır. Otelinizi sezonluk açmış olsanız bile misafirleriniz size her daim ulaşabilir olmalıdır. Tatiline arabası ile giden birçok kişi Google Maps kullanarak otele ulaşımını sağlamaktadır. Bu nedenle iletişime harita eklenmeli ayrıca otele ulaşım yolları detaylı olarak açıklanmalıdır. Taksi, otobüs, tramvay, özel transfer vb. otelinize varışı sağlayan her türlü ulaşım için yol tarifi misafir gözü ile hazırlanmalıdır.

5. Restoran-Bar: Tüm restoran ve barlar için açılış kapanış saatleri; a’la carte, açık büfe gibi özellikleri; yiyecek içecek içerikleri detaylı olarak anlatılmalı, mekanların fotoğraflarına ek olarak yiyecek, içecek ve masa düzenlerine de yer verilmelidir.

6. Aktiviteler: Yiyecek-İçecek kadar etkili ve merak edilen diğer bölüm ise otelin misafirlerine sunduğu aktivitelerdir. Aktiviteleri metinlerle ifade etmek yeterli olmayacaktır. Bu nedenle video ve görsel ağırlıklı olarak aktiviteler anlatılmalıdır.

IATI ip ucu: Başta Resort konseptine sahip oteller olmak üzere,gün boyu aktivite ve eğlencelere kaynak ayıran otellerin aktivite sayfalarında 10-15 günde bir güncel bir aktiviteye ait içerik koymak sayfayı canlı ve aktif tutacaktır. Örneğin: Dünkü Yoga eğitimimizden kareler, geçen hafta sonu yer alan DJ performansı vb. Bu güncelellemeler otelinizle ilgilenen kişilerin ,yakın zamanda konaklamayı düşünmeseler bile, daha sık sayfanıza bakmalarını sağlayacaktır.

7. Spa-Spor Alanları: Spa ve spor alanları bazı misafirler için otelinizi tercih etme nedenidir. Bu sebeple, bu tarz alanlarınızı tüm özellikleri ile anlatmanız gerekir. Metinlere ek olarak; mekanlara ait fotoğraflardan faydalanmalı, diğer otellerden farkınız ve artılarınız ön plana çıkarılmalıdır.

8. Diğer:
• Aqua Park, Kaydıraklar ve Havuzlar: Sayısı, metrekaresi, açılış kapanış saatleri, kapasitesi ve detaylı fotoğraflarına yer verilmelidir.
• Toplantı Salonları: Belirli bir misafir kitlesine hitap eden bu sayfalar, bu özel kitleyi ve ihtiyaçlarını anlamayı gerektirir. Toplantı salonlarının çeşitli açılardan fotoğrafları, kapasitesi, teknik alt yapısı, sunulabilecek hizmetler detaylı olarak aktarılmalıdır.
• Mini Club: Mini Clublar çocuklu aileler için tercih sebebidir. Hem mekân hem de etkinlik fotoğraflarına bolca yer verilmeli, açılış kapanış saatleri, metrekaresi, kaç çocuğa hizmet verebildiği anlatılmalıdır.

IATI ip ucu: Otel sayfasında mutlaka misafir yorumlarına yer verilmelidir. Bunun için doğrudan bilinen yorum sitelerine link konulabileceği gibi bu sitelere ait “widget”lar da sitenize eklenebilir. Belki de ReviewPro, Trustyou veya Revinate gibi daha profesyonel çözümler de olabilir. Önemli olan, web sayfanızda misafirlerinizi düşündüğünüzü ve dinlediğinizi gösteren bir mesaj olmasıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir