IATI Communicator

İletişimin son derece etkin ve hızlı hale geldiği, kişisel hizmet kavramının ön plana çıktığı günümüz koşulları ayrıca artan destinasyon ve otel seçeneklerinden dolayı giderek daha da rekabetçi hale gelmektedir. Bu rekabetçi ortamda misafir ile anında iletişim kurup taleplerine cevap verebilen oteller ise misafir ihtiyaçlarını gerektiği anda tespit edip yanıtlayabildikleri için cirolarını arttırma ve rakiplerin önüne geçme imkanına sahip olabilmektedirler.

Peki, misafir taleplerine anında cevap verecek alt yapıyı nasıl oluşturabilirsiniz? Tek bir uygulama ile. IATI Communicator.

IATI Communicator
IATI Communicator Giriş Ekranı

Google Play’de ve Apple Store’da yayına girmiş olan IATI Communicator uygulamasını cep telefonunuza indirerek misafir taleplerine hızlıca cevap verebilir, satışlarınızı daha da arttırabilirsiniz.

IATI Communicator uygulaması kullanımında süreç şöyle çalışır:
Misafirler web sitenizden Live Chat ya da Rezervasyon Destek Hattı ile otelinizle iletişim kurmak istediklerinde, Hweb Çağrı Merkezimiz ve Live Chat Ekibimiz taleplerini alır ve otelin desteği gerektiği durumda IATI Communicator uygulaması ile eş zamanlı olarak otel yetkililerinizle iletişim kurar. Bu sayede, misafirin karar alma sürecinde misafirin tüm soruları tam zamanlı yanıtlanabilir, varsa otel tarafından sağlanan küçük avantajlar misafire iletilebilir ve misafirin ihtiyaçlarına göre kişisel hizmet seçeneği oluşturulabilir. Tahmin ettiğiniz gibi bu durum hem misafirin karar alma sürecini olumlu yönde etkiler hem de müşteri nezdinde marka değerinizi yükseltir.

IATI Communicator
IATI Communicator Talep Ekranı

Üstelik IATI Communicator uygulaması HWEB kanalı üzerinden gelen satışların yanı sıra IATI’nin diğer satış kanallarından yapılan rezervasyonlar için de kullanılabilmektedir.

IATI’nin geliştirdiği IATI Communicator, satış süreci esnasında misafirin HWEB Çağrı Merkezi ya da Live Chat üzerinden göndereceği taleplerin anında otele iletilmesinin yanında kota güncellemesi, STOP ekleme / kaldırma ve benzeri işlemleri gerçekleştirerek satışlarının takibini ve envanter yönetimini sağlamaktadır.

IATI Communicator uygulaması ile HWEB Çağrı Merkezi otele aşağıdaki misafir taleplerini iletebilmekte ve otele IATI Communicator üzerinden kısa mesajlar göndererek, otel satış departmanından “EVET” ya da “HAYIR” şeklinde onay / red cevabı alarak satış sürecini tamamlamaktadır.

• Genel indirim talepleri (müşteri hattayken veya önceden bıraktığı talep ve mesajlar),
• STOP ‘lu tarihlerde münferit kontenjan açtırma istekleri,
• Min Stay uygulamasının özel durumlarda esnetilmesi talepleri,
• Satış sağlamak için avantajlı ürün önerilmesi. (Oda upgrade edilmesi gibi.),
• Satış sağlamak için ek hizmetler sunulması. (Ücretsiz masaj, A la carte restoran, vb.)

IATI Communicator
IATI Communicator İletişim Ekranı

Eğer hala yüklemediyseniz;
Sizler de misafirlerinizin soru ve taleplerine en hızlı şekilde yanıt vererek müşteri memnuniyetini ve satışlarınızı arttırmak için IATI Communicator’u Google Play’ den veya Apple Store’ dan aşağıdaki linke tıklayarak yükleyebilirsiniz.

http://www.hweb.com/iati-communicator.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir